Difference between revisions of "WWW"

From Monoskop
Jump to navigation Jump to search
 
Line 40: Line 40:
 
ozvláštnění živých vystoupení se postaral Vrbíkův vynález laserová struna. Texty napsal opět  
 
ozvláštnění živých vystoupení se postaral Vrbíkův vynález laserová struna. Texty napsal opět  
 
Lubomír Typlt, nemají ovšem ani sociální ani politické ambice, jak bývá u rapu zvykem.
 
Lubomír Typlt, nemají ovšem ani sociální ani politické ambice, jak bývá u rapu zvykem.
 +
 +
  
 
Diskografie:
 
Diskografie:

Latest revision as of 01:22, 7 June 2013

Kapela WWW vznikla v roce 1991 v Praze z popudu Ondřeje Sifona Anděry a Jakuba Janouška. Mezi původní členy skupiny patřil Sifon, Lela, Lubomír Typlt a Scarf. Význam názvu nijak nesouvisí se slovy World Wide Web, své jméno si kapela vybrala ještě před masivním rozšířením internetu. Tyto tři písmena znamenaly „we want words“, tedy "my chceme slova". Později se však obsah jejich názvu vytratil a ponechávají si ho pouze jako grafickou značku. Spojitost s graffiti je v počátcích kapely neopomenutelná. Všichni její členové byli aktivní tvůrci graffiti a tak se v textech vyskytovalo i toto téma. To je obecně příznačné pro dobu prvního rapu v Čechách. Čeští hiphopeři často rapovali a otevřeně se hlásili ke graffiti. Kapela WWW je ve svých počátcích ovlivněna především hiphopem samotným. Přestože kapela měla i díky známosti s Romanem Holým možnost vydat své první album, v roce 1993 se rozpadla.

Come back kapela zaznamenala až v roce 2006 s albem Neurobeat. Atmosféra desky je diametrálně odlišná od původních WWW. I členská základna se proměnila, Scarf, jakožto druhý MC a kytarista do druhé vlny vůbec nenastoupil, Lelu Sifon oslovil, přesto do projektu nešla. V současné době jsou členy WWW Sifon, Milesa (Sifonova žena), Dj Brainy Thug a Lubomír Typlt. Poslední jmenovaný je většinovým textařem kapely a iniciátorem znovuobnovení skupiny.

Hudba současných WWW je výrazně urbanistická a zvukově dostává posluchače do fiktivních a temných světů. Označení urbanistická hudba používám ve spojení s WWW záměrně. Často lze v jejich nasamplovaných zvucích slyšet zvuky města. Stejně jako Sifon tvořil graffiti v prostředí města, nyní využívá jeho zvukový potenciál pro svou hudební tvorbu. První deska Neurobeat je z velké části nasamplovaná a svou syrovostí bez příkras navozuje intenzivní pocit autentičnosti. K albu, které má nesporné výtvarné ambice, vznikly dva videoklipy. Ty poetikou celému albu vlastní jsou plné skrytých významů. Klipy vychází z obrazů Lubomíra Typlta. Na obrazovce se objevují motivy z Typltových figurativních obrazů a to konkrétně postava Pinocchia a muže s kýblem na hlavě. Klipy WWW byly mimo televizní vysílaní prezentovány i v uměleckých galeriích, staly se též podnětem k sérii přednášek WWW o nových médiích na Akademii výtvarných umění. Specifické stylizace obrazu je docíleno 16mm kamerou na ruční pohon, která vytvořila jakousi patinu obrazu. Kolísavá světelnost, expozice a ostrost, která se do záběru nenuceně vkradla, připomíná Chaplinovskou grotesku.

Zatím posledním počinem skupiny je deska Tanec sekyr z roku 2009. Na této desce už pracoval Anděra i s hudebními bankami, přesto je z výsledného zvuku jasně cítit jeho rukopis. Vizuální doprovod této desky je opět motivován Typltovými obrazy. Videoklipy k desce měl v režii David Vrbík, se kterým Sifon spolu s Vladimirem 518 tvoří audiovizuální formaci SPAM. O ozvláštnění živých vystoupení se postaral Vrbíkův vynález laserová struna. Texty napsal opět Lubomír Typlt, nemají ovšem ani sociální ani politické ambice, jak bývá u rapu zvykem.


Diskografie:


Neurobeat ‎ Bigg Boss 2006

Tanec Sekyr ‎ Bigg Boss 2009

Live! ‎ Bigg Boss 2012

Atomová včela Bigg Boss 2013