Český obraz elektronický

From Monoskop
Jump to navigation Jump to search

Český obraz elektronický / The Czech Electronic Picture was a video and intermedia art exhibition held from 12 July to 7 August 1994 at Mánes gallery in Prague, curated by Jaroslav Vančát.

"Po rozpadu Independent Videoart Prague se v r. 1992 začali čeští videoartisté po několik let scházet na pravidelných projekcích v pražském Rock Café. Úsilí této mladé generace českého videoartu a prvních absolventů nových oborů na uměleckých školách bylo završeno společnou výstavou v Mánesu v r. 1994, která byla nazvána: Český obraz elektronický.28 Ta se pod kurátorským vedením Jaroslava Vančáta konala od 12. července do 7. srpna ve výstavní síni Mánes. Český obraz elektronický byla první souborná výstava českého videoartu sestávající se z prací všech členů tehdejší Asociace videa. Souběžně s výstavou probíhal doprovodný program v Národním technickém muzeu (NTM) a v multifunkčním prostoru Media archivu (dnes již neexistujícím). Výstava představila nejen současnou videoartovou scénu (42 autorů, při vstupu interaktivní videotéka a samostatné monitory Michaela Bielického, Radka Pilaře, Petra Skaly, Lucie Svobodové, Tomáše Rullera, Woodyho Vasulky), ale zároveň i nové médium videa prostřednictvím přednášek v NTM, které prezentovaly nejnovější videotechniku a nová média (Radúz Činčera: 'Multimédia 50. a 70. let'; Jaroslav Vančát: 'Gnoseologické a komunikační aspekty zobrazování'; Michael Bielický: 'Nová média komunikaci' a další). Zpětná vazba účastníků výstavy nepřímo dokumentuje nezvyklost podobného projektu v českém prostředí, a to jak nepřipravenost diváků na sledování videoartových prací, tak i na jejich časový rozsah (video Wodyho Vasulky trvalo přes 80 min.). Výstavu spolupořádalo Národní technické muzeum, Media archiv a televize Nova s.r.o.. Finančně byla podpořena společností Philips a dalšími." (Source)

Catalogue
  • Český obraz elektronický: vnitřní zdroje / The Czech Electronic Picture: Inner Sources, Prague: Asociace videa a intermediálni tvorby UVU, 1994, 63 pp. [1] (Czech)/(English)
Literature
See also