Brutus

From Monoskop
Jump to navigation Jump to search

BRUTUS - Anti-Award for Slovak Architecture

The goal of the BRUTUS Architecture Anti-Award is to point out the architecture and its authors and co-creators, whose resulting work demonstrates a combination of anti-talent and a lack of vision, thereby contributing to social or environmental decline. (Counterpart to the International Pritzker Architecture Prize). The quality and the cultural value of architecture reflects the state of our society. Anti-Award BRUTUS, which parasites at the Architecture Award of the Chamber of Architects of Slovakia (CE.ZA.AR), announces nominations and laureate for the year 2019. Compared to the previous year, the jury expanded to include a foreign member, thus officially becoming an international jury. During the summer, the general public had the opportunity to participate in the submission of works for II. year of the Anti-Award. The public nominated a total of 35 below-average quality works in 2019, of which an international jury nominated ten, and one of them was an absolute winner. This year, the jury also gave a special award in the category: The Own Goal.

BRUTUS manifesto

BRUTUS wants to point out low-quality Slovak architecture and urban development in conceptual, social, cultural and technical terms. Constructive criticism is not meant to be criticism itself, but a rather humorous search for solutions in discussion. Therefore, BRUTUS does not reduce itself to judging the individual dilemmas of aesthetics but seeks lessons from the crisis.

BRUTUS specifically monitors achievements in the field of public works, especially those supported by public spending. It monitors the processes of construction and urban development in public administration and self-government. It monitors the state of public spaces and thinking about public space. It monitors the reconstruction, renovation and adaptation of buildings, especially in the field of renovation of the cultural heritage, as well as the fragmentation of power and climate change. BRUTUS is interested in the landscape, its urban design and infrastructure and large projects. BRUTUS observes problematic social contexts affecting public space, housing and urban environmental development.

The mission of the BRUTUS Anti-Award is to raise public awareness of the work of architects, urban planners in society, the importance and impact of this profession across society.

BRUTUS 2019

Anticena BRUTUS, ktorá parazituje na cene za architektúru komory architektov Slovenska vyhlasuje nominácie a laureáta pre rok 2019. Oproti predchádzajúcemu ročníku sa porota rozšírila o zahraničného člena, čím sa oficiálne stala medzinárodnou. V priebehu leta mala široká verejnosť možnosť zapojiť sa do prihlasovania diel do II. ročníka anticeny. Verejnosť nominovala v roku 2019 celkovo 35 diel podpriemernej kvality, z ktorých medzinárodná porota vybrala desať nominácií a z nich jedného absolútneho víťaza. Druhým ročníkom sa porota zároveň uzniesla na udelení špeciálneho ocenenia v kategórii: Gól do vlastnej brány.

Čo nás v oblasti architektúry a stavebnej kultúry od tohto roku obťažuje s dovetkom: to je ale BRUTUS?

1. Predstaničná architektúra alebo návrat starých dobrých čias konskej železnice. BRUTUS nominácia patrí rekonštrukcii námestia pred stanicou v Prešove. Narážka na prezývku prešovčanov Koňare s použitím generickej fotosteny je trochu “in your face”, nehovoriac o tradične neladiacich, ehm… dizajnérskych detailoch. BRUTUS je, že obskúrna vizoška v tomto prípade naozaj neklamala a tak veľká doslovne konina naozaj získala svoju hmotnú podobu. Ilustračná koláž: Lenka Hámošová www.hamosova.com

2. Mesto Prešov si zaslúži rovno aj druhú nomináciu za poriadnu koninu a teda za zrušenie Útvaru hlavného architekta mesta.

3. BRUTUS nomináciu posielame všetkým konšpirátorom, popieračom a ignorantom – či už z radov médií alebo jednotlivcov, odborníkov, ktorí kašlú na alarmujúcu situáciu v oblasti životného prostredia a klimatickej zmeny. BRUTUS tiež vyzýva všetkých účastníkov procesu výstavby, investorov a samotných architektov, aby sa venovali menej greenwashingu a viac hľadali skutočne funkčné riešenia udržateľnej architektúry. Foto HB Reavis

4. Polyfunkčný objekt Apolo 1, Bratislava BRUTUS za celoživotný prínos a environmentálne neudržateľné riešenie si zaslúži polyfunkčný objekt, ktorý nebol funkčný ani 15 rokov. Skutočne spotrebná architektúra na prvé búranie. Nebojte sa, na jej mieste nebude ani zeleň, ani kultúra. Z dostupných zdrojov citujeme: ,,Po zbúraní vybuduje na pozemku HB Reavis projekt Nové Apollo, sedempodlažnú budovu s ôsmym ustúpeným podlažím, so zeleným átriom a s viac ako 480 parkovacími miestami v podzemí. Má sa stať podľa developera vstupnou bránou do štvrte Nové Nivy. HB Reavis avizuje, že čoskoro ukáže aj nové vizualizácie projektu.“ Foto BRUTUS

5. Proxenta Residence v Bratislave Najviac hlasov od anonymných i poloanonymných respondentov získala táto developerská novinka. Umiestnenie v dopravne rušnom a komplikovanom území Račianskeho mýta vytvorí zaiste kvalitné životné prostredie pre svojich budúcich obyvateľov. Originálne stvárnenie na exponovanej parcele si už počas pomerne krátkej existencii stihlo vyslúžiť prezývku “Zebria riť”. BRUTUS goes to investičná skupina Proxenta!

6. Istropolis Bratislava BRUTUS je absencia kritickej a celospoločenskej diskusie. Neostáva nám iné, ako sa stotožniť s už zverejneným názorom člena SKA: „Architektonická a kultúrna komunita už po dlhšiu dobu so zneistením sleduje vývoj situácie okolo areálu Domu odborov. Developeri tohto významného mestského priestoru od počiatku prípravy projektu pracujú formami, ktoré sa vyhýbajú verejnej a inštitucionálnej spoločenskej kontrole. Svoj kabinetný postup prezentujú ako maximálne úsilie o vzorové zhodnotenie lokality.“ Ostáva už iba doplniť, že verejnosť ani architekti do dnešného dňa nepoznajú zámer nového majiteľa a sú iba marketingovo manipulovaní tlačovými správami o „invenčnom urbanistickom riešení“ o „veľkej konkurencii vysokého kalibru“ alebo „výzvach tejto dôležitej lokality“. Foto N – Tomáš Benedikovič

7. Nemocnica Rázsochy BRUTUS je porušenie zákonom predpísanej povinnosti použiť pre tento typ zákazky inštitút súťaže návrhov. Ministerstvo zdravotníctva spojilo zákazky s dvomi logicky oddeliteľnými plneniami. V jednom celku obstaráva samotný projekt nemocnice a teda jeho podobu spoločne s iným neprojektovým poradenstvom. Je preto dôvod sa obávať, čo za BRUTUS z toho vylezie.

8. Hradná cukráreň v Liptovskom Trnovci Vo verejnej ankete sa objavila aj táto “chutnučká” prestavba – BRUTUS je absencia zohľadnenia kontextu krajiny a prostredia alebo iným slovom nadpráca bez kontextu. Nominácia z kategórie ,,dilemy estetiky”, vždy však platí, že proti gustu nikdy nevyhráš!

9. Neidentifikovateľný drevený objekt pod mostom SNP v Bratislave. Na čestnom deviatom mieste si zopakujeme minuloročný apel: BRUTUS je to, čo je – BRUTUS je niekedy aj to, čo nie je. BRUTUS je stále nevyriešený problém Neidentifikovateľného dreveného objektu. BRUTUS je, keď očividne nevhodný zásah ostáva po roku a pol na stále na svojom mieste. BRUTUS je keď sa z nevhodného stáva zvyklosť. Na toto si nezvykajme!

10. a teda víťaz: Hotel Park Inn Danube V prvom ročníku anticeny, sme na tento objekt trochu pozabudli, v dobrej viere, že s nami neostane na dlho. Jedno sovietske porekadlo však vraví: nič nemá dlhšie trvanie ako dočasné riešenie. V tohtoročnej ankete preto správne zarezonoval tento hotel v centre hlavného mesta a jeho posledná prestavba, ktorej sa podarilo počas svojej krátkej existencie zanechať fascinujúco zlý dojem a nevyzerá, že by sa situácia najbližšiu dekádu mala zmeniť. Úrady sľubujú nápravu, ktorá je však v nedohľadne, majiteľ je nadmieru spokojný a verejnosť si zvyká. Je to BRUTUS.

BONUS:

Anticenu BRUTUS v kategórii GÓL DO VLASTNEJ BRÁNY získavajú Architekti Šebo Lichý, ktorí svoj nesúhlas s podmienkami a vyhodnotením súťaže na nový Campus VŠVU dotiahli až na Úrad pre verejné obstarávanie, čím spôsobili projektu nemalé obštrukcie a zaviedli nebývalý precedens. Doteraz proste ÚVO úsudkom architektov v súťažiach návrhov mohol dôverovať. V čase uzávierky anticeny BRUTUS nebolo jasné kam prípad presne vyústi, rozhodne však nevysiela dobrý signál verejnosti o príčetnosti architektov v rámci vlastného stavu.

CE ZA AR oslavuje, BRUTUS smúti!

Na záver zhrnutie: BRUTUS chce pomenovávať podpriemernosť v slovenskej architektúre a mestskom rozvoji v zmysle konceptuálnom, spoločenskom, kultúrnom a technickom. Zmyslom konštruktívnej kritiky nemá byť kritika samotná, ale humorom odľahčené hľadanie riešení v diskusii. BRUTUS sa preto neznižuje na vynášanie súdov nad individuálnymi dilemami estetiky, ale hľadá poučenie z krízy.

BRUTUS cielene sleduje počiny v oblasti verejných stavieb, predovšetkým investícií z verejných zdrojov. Sleduje procesy stavebnej činnosti a mestského rozvoja vo verejnej správe a samospráve. Sleduje verejné priestranstvá a stav uvažovania o verejnom priestore. Sleduje rekonštrukcie, obnovu a adaptáciu budov najmä v oblasti stavebných počinov na kultúrnom dedičstve pri výzvach dneška ako je i fragmentácia moci, či klimatická zmena. BRUTUS sa zaujíma o krajinu, jej urbanizmus a infraštruktúru a veľké projekty. BRUTUS pozoruje problematické spoločenské kontexty, dotýkajúcich sa verejného priestoru, bývania a rozvoja životného prostredia miest.

Poslaním anticeny BRUTUS je zvýšiť informovanosť verejnosti o práci architektov a architektiek, urbanistov a urbanistiek v spoločnosti, o význame a vplyve tejto profesie v celej šírke jej dopadov.

Článok

BRUTUS 2018

Anticena za architektúru BRUTUS putuje pod most

Nultý ročník anticeny za architektúru BRUTUS 2018 nullae zverejňuje svojho víťaza i nominácie.

Skupina teoretikov a architektov sa konsenzom dohodla založiť takzvanú anticenu za architektúru s názvom BRUTUS. Po náročnom vyberaní padlo rozhodnutie, že prvý BRUTUS v histórii obdrží čierna stavba pod mostom SNP v Bratislave s pracovným názvom Neidentifikovateľný drevený objekt. Tento počin porotu ohúril ambicióznym a exponovaným umiestnením stavby, hrubou ignoráciou estetického i právneho rámca. Svojím významom reprezentuje problematický kontext, nevhodný zásah do kultúrneho dedičstva a dilemu estetiky. Jednoducho je to BRUTUS. BRUTUS funguje ako neformálne združená skupina odborníkov. Cieľom anticeny nie je lacná kritika vkusu jednotlivcov ani spustenie a živenie nekonštruktívnej nenávisti.

Nominácie v ročníku BRUTUS 2018 nullae:

1. Neidentifikovateľný drevený objekt pod mostom SNP, Bratislava BRUTUS je, keď si mesto nevie ustrážiť majetok a keď stavebný úrad formálne nepripúšťa existenciu problému. BRUTUS je, keď očividne nevhodný zásah ostáva po pol roku na stále na svojom mieste. BRUTUS je keď sa z nevhodného stáva zvyk, zvyklosť, norma. Návrh: Lukáš Ildža, Ondrej Palenčar, Matúš Ivanič, Rastislav Ildža, 2017

2. Kultúrny dom Levice BRUTUS je, keď príležitosť obnoviť roky chátrajúci kultúrny stánok zmarí mestské zastupiteľstvo. Škoda práce architektov a mestského úradu na architektonickej súťaži. Presadzuje sa radšej predaj budovy. Návrh: Igor Hradský, Juraj Biroš a Martin Skalický.

3. Kultúrny dom Nitrianske Pravno BRUTUS je, keď sa kultúra vníma ako pivo po nedeľnom futbale. BRUTUS je, keď nový kultúrny dom na námestí narazí na odpor niektorých obyvateľov, podľa ktorých kultúra patrí inam ako do centra obce. Šanca na prerod Nitrianskeho Pravna na mesto ostala nevyužitá. Škoda snahy, práce a dobrého výsledku architektonickej súťaže návrhov.

4. Rekonštrukcia kaštieľa v Rusovciach BRUTUS je problematické verejné obstarávanie. BRUTUS je nekvalitný prezentovaný projekt pamiatkovej obnovy nezodpovedajúci významu pamiatky, kontextu našej doby a výške plánovanej investície.

5. Rekonštrukcia Trnavské Mýto BRUTUS za ignoráciu povinných adaptačných opatrení na klimatickú zmenu, férového prístupu užívateľov k priestranstvu, užívateľskej prívetivosti. Predstavuje premrhanie financií vo výške viac ako 4 milióny eur. Priestor je venovaný komerčným subjektom a nemyslí na diverzitu služieb aj pre iných ako ekonomicky aktívnych členov spoločnosti.

6. Hlavná stanica Bratislava BRUTUS je nekonečné a nekoncepčné polo-rekonštruovanie, neuveriteľne vleklé procesy okolo čohokoľvek súvisiaceho s týmto stavebným komplexom.

7. Mesto Bratislava BRUTUS je keď mesto v roku 2018 nevie ako majú vyzerať jeho ulice, pre koho majú byť určené a ako chceme aby vyzerali po adaptácii opatrení proti klimatickej zmene. BRUTUS je keď sa pláta lacno a rýchlo bez snahy pretvárať mesto na lepšie miesto pre život. BRUTUS je falošné zdanie, že parkovanie na chodníku je ľudské právo obyvateľov mesta. Foto: zdroj Východné pobrežie

8. Mesto Košice BRUTUS je zrekonštruovať úsek na konci Hlavnej ulice, a nahradiť dlažbu medzi koľajnicami a cyklochodník lánmi asfaltu. Dlažba doteraz slúžila ako prirodzený spomaľovací prvok motorovej dopravy. Odteraz je cesta voľná na kontinuálne zrýchľovanie, autá vpred chodci vzad.

9. Nákupné centrum Point v Banskej Bystrici BRUTUS je, že sa podarilo zastavať nákupnými centrami každý voľný meter, hneď v susedstve nemenej ambiciózneho nákupného centra Európa. Inkluzívna a živá pešia zóna s kvalitným verejným priestorom je menej než panoptikum konzumu. Nové bystrické názvoslovie už tradične kašle na historické stredoslovenské korene (viď Vlak Bus Shopping).

10. Absencia kritického objemu nových kvalitných verejných budov BRUTUS je to čo je, BRUTUS je aj to, čo nie je. BRUTUS je, ako sa nestavia v oblasti verejných investícií. Slovo roka 2018 je investičný deficit, ktorý (ne)vidíme v oblasti výstavby nemocníc, zdravotných stredísk, škôl, škôlok, knižníc, univerzít a úradov.

Manifest anticeny za architektúru Brutus

,,Ľahkovážne uvažovanie je živnou pôdou pre tvorbu podpriemerného životného prostredia”

Cieľom anticeny za architektúru BRUTUS je ukázať architektúru a jej autorov a spolutvorcov, ktorých výsledná práca demonštruje kombináciu antitalentu a absencie vízie, čím prispievajú k spoločenskému či ekologickému úpadku. (Negácia štatútu medzinárodnej Pritzkerovej ceny za architektúru)

Anticenu BRUTUS udeľuje rovnomenná umelecká skupina. Vlastne sa nejedná o cenu, ale o správu o stave slovenskej architektúry a verejného priestoru. BRUTUS parazituje na etablovanej cene CE·ZA·AR udeľovanej Slovenskou komorou architektov, pričom nespochybňuje jej význam a postavenie. Cézar bol víťazom, Brutus ho zabil. BRUTUS chce poukazovať na odvrátenú stranu kvality, na jej protipól, a iróniou ho kultivovať.

BRUTUS chce pomenovávať podpriemernosť v slovenskej architektúre a mestskom rozvoji v zmysle konceptuálnom, spoločenskom, kultúrnom a technickom. Zmyslom konštruktívnej kritiky nemá byť kritika samotná, ale humorom odľahčené hľadanie riešení. BRUTUS sa preto neznižuje na vynášanie súdov nad individuálnymi dilemami estetiky, ale hľadá poučenie z krízy.

BRUTUS sleduje počiny v oblasti verejných stavieb, predovšetkým investícií z verejných zdrojov. Sleduje procesy stavebnej činnosti a mestského rozvoja vo verejnej správe a samospráve. Sleduje verejné priestranstvá a stav uvažovania o verejnom priestore. Sleduje rekonštrukcie, obnovu a adaptáciu budov najmä v oblasti stavebných počinov na kultúrnom dedičstve pri výzvach dneška ako je i fragmentácia moci, či klimatická zmena. BRUTUS sa zaujíma o krajinu, jej urbanizmus a infraštruktúru a veľké projekty. BRUTUS však predovšetkým pozoruje problematické spoločenské kontexty, dotýkajúcich sa verejného priestoru, bývania a rozvoja životného prostredia miest.

Architektúra a stavebná kultúra je obrazom stavu našej spoločnosti. Reflektuje úroveň harmónie, akou sa nové budované súbory a stavby včleňujú do jestvujúcich sídiel a krajiny. Svojimi komplexnými vlastnosťami, veľkou mierou podmieňuje kvalitu života. Nemajú dopad len na prítomnosť našich miest ale stávajú sa rovnako aj historickou stopou vypovedajúcou o našej súčasnosti v budúcnosti. Poslaním anticeny BRUTUS je zvýšiť informovanosť verejnosti o práci architektov a architektiek, urbanistov a urbanistiek v spoločnosti, o význame a vplyve tejto profesie v celej jeho šírke.

Článok