Miroslav Klivar

From Monoskop
Jump to navigation Jump to search

Art critic, painter, graphic artist, glass artist, poet, photographer, and experimental filmmaker. Born 1932 in Košice. Graduated from Faculty of Philosophy of Charles University in Prague (1951-55). 1955-60 worked as an assistant at the Academy of Fine Arts in Prague and from 1960-69 at the Academy of Musical Arts in Prague. His work lies at the intersection of poetry, body art / performance and video art.

In 1965 he started using the computer to produce the first plotter drawings, which were presented in the same year at the group exhibition Nová grafika, in Prague on the island of Kampa. He bought his own computer in 1968 in order to create independent graphics and design. Since 1969 he has conducted basic research and designed at the Institute of Industrial Design in Prague (until 1990). He organised the second international exhibition of computer art, Computer and Art, in Czech Republic at the Film Club in Prague featuring George Nees, Frieder Nake and Kerry Strand, in 1968.

His graphics are categorised by mainly geometric structures in a monochrome or complementary colour. He works with the principle of chance – lines, ellipses or other geometric forms are transformed, enlarged, turned and rotated. To this day, he works with computer graphics and design, with which he decorates ceramics and textiles.

Awarded the prize for Applied and Industrial Arts of the union of Czechoslovak Visual Artists (1969). 1970-74 employed as a part time lecturer at the Secondary School of Industrial Arts in Prague. His body art activities began in 1972 as a protest against the occupation of Czechoslovakia by the army of the then still existing Soviet Union. 1974-78 taught at the Academy of Fine Arts in Bratislava. He has also been involved with Mail art and Postal art in the late 70s. 1983 recieved the Vitezslav Nezval medal for poetry. 1994 recieved the grand prize of the First European festival of Video art in the Czech Republic.

Since 1990 he worked as an art teacher and psychotherapist. He is the president of the European Union of arts and a member of the Czech-German Cultural Alliance. Since 1999 he works as a professor at the World Distributed University in Brussels. In 2004 he recieved a prize for poetry at the International Literature Competition 2, Convivio, Italy.

Klivar on his computer art (Czech)[edit]

"Klivar uplatnil princip generátoru náhodných čísel (úsečka, elipsa aj.) kdy se transformují posuny, zvětšováním, otáčením, rotací apod. v geometrický tvar. Například v grafice Chaos se nastavují pomocí náhodných čísel parametry polohy, pootočení a poloosy elips. V autorově vývoji jsou dvě etapy: první – v letech 1965-68 – se soustřeďuje na uplatnění počítače ve volném umění, v obraze a ve volné kresbě, kdy jde o motivy jednak konstruktivistického názoru, jednak o stylizovanou figuru. Od roku 1968 Klivar uplatňuje počítač v tvorbě volné grafiky a designu. Ve volné grafice jde o sítotisky se sítěmi geometrických struktur v monochromatické nebo komplementární barevné škále, z nichž některé jsou jsou aplikovatelné v dekorativní keramice. Klivar navrhoval rovněž žakárové vzory v Institutu průmyslového designu v Praze pro stroj TEXTIMA; prováděl manipulace se vzory (zrcadlení, opakované zrcadlení aj.), využil libovolné volby délek raportů atd. Klivar napsal i teoretické studie o počítačovém umění, v nichž zkoumá teoretické problémy a praktické aplikace. Klivarova počítačová tvorba byla poprvé vystavena na kolektivní výstavě grafiků Nová grafika v roce 1965 v Praze na ostrově Kampa, dále na výstavě Počítač a umění ve Filmovém klubu v Praze v září 1968, v Calgary v Immediate Gallery (s J. Valochem) v roce 1973, na samostatné výstavě ve studentském kulturním středisku v Bělehradě v roce 1975, na mezinárodní výstavě International Computer Arts Exhibition v Sony Hall v Tokiu v roce 1976, v Praze na kolektivní výstavě Počítačová grafika v Institutu průmyslového designu v roce 1976, v roce 1980 na výstavě Volná grafika – serigrafie atd. Díla Miroslava Klivara jsou zastoupena ve sbírkách Computer Art Centre v Tokiu, v Muzeu umění v Lodzi v Polsku, v Národní galerii v Praze, ve sbírkách Galerie hlavního města Prahy, v Galerii Benedikta Rejta v Lounech v České republice, v soukromých sbírkách v Německu, USA, Anglii atd." source (2003)

Publications[edit]

 • Miroslav Klivar, Technological Art its Aesthetics, Bratislava, 1967
 • Miroslav Klivar, Aesthetics of Industrial Labour, České Budějovice, 1968
 • Miroslav Klivar, Estetika nových umění - Aesthetics of New Arts, Praha, 1970
 • Lucien Mandosse, La revue moderne des Arts et de la Vie, Paris, October 1972
 • Miroslav Klivar, V.P. Zincenko, In medical field: The Psychotherapy of Perception of Images, Prague, 1974
 • Roger d' Hondt, Journal 6, No 9, 1975
 • John Newton, "Czech constructivits", Print News, No 3, 1980
 • Čechová Zdeňka, Miroslav Klivar, Aplikace počítačové grafiky v textilním průmyslu ČSSR, Praha: Ústav batové a oděvní kultury, 1981.
 • John Lansdown, "No only computing – also art", Computer Bulletin II 36, June 1983
 • Sylva Petrová, "Use of Computers in Relation to Contemporary Works of Art", Interpressgrafik No 3, 1985
 • Miroslav Klivar, "Počítačová grafika v súčasnej výtvarnej kultúre", Výtvarníctvo, fotografia, film, No 10, 1986
 • Miroslav Klivar, "Počítač v umění a v experimentální estetice", Estetika No 3, 1986
 • Miroslav Klivar, "Počítačová a laserová grafika", Krajská pedagogický ústav Brno, 1988
 • Miroslav Klivar, "Počítačové umění v architektuře", Ateliér, No 21, pp 1-2, 1989
 • Miroslav Klivar, "Počítače a umění", Ateliér, No 5, p 7, 1990
 • Miroslav Klivar, Český kubismus v architektuře, Prague: Masarykova akademie umění: Forpex, 1992
 • Martin Šperka, "Autori o sebe: Interview so štyrmi pioniermi počítačovej grafiky v Čechách a na Slovensku", Profil 1 (1993), Bratislava, p 13 (Slovak)
 • Miroslav Klivar, II futurismo ceco, Prague-Rome, 1995
 • Miroslav Klivar, Exoaesthetics, Praha-Houston, 1997
 • Miroslav Klivar, Česká skleněná plastika, Břeclav: Moraviapress, 1999
 • Miroslav Klivar, Nová umění v Čechách, Prague: Regulus, 2001, 89+[34] pp
 • Miroslav Klivar, New Art Therapy and Psychopaedy, Prague, 2002
 • Miroslav Klivar, Ergoterapie mladistvých - Juvenile Ergotherapy, Prague, 2003
 • Miroslav Vejlupek, "Portrét prezidenta", Chůdové kořeny, Vol 2, No 1, February 2003.
 • Miroslav Klivar, "České počítačové umění (1)", Chůdové kořeny, Vol 2, No 2, June 2003.
 • Miroslav Klivar, "České počítačové umění (2)", Chůdové kořeny, Vol 2, No 3, October 2003.

Links[edit]

See also[edit]

Czech Republic#Computer_and_computer-aided_art