Transmusic comp.

From Monoskop
Revision as of 12:18, 19 January 2012 by Dusan (talk | contribs) (→‎Articles)
Jump to navigation Jump to search

Audiovisual performance collective. Formed in 1989 by Milan Adamčiak as an open ensemble of two or more members - professional and non-professional musicians, composers, visual artists, dancers, performers, authors of musical and audio-visual projects. The group began its activities with a series of music performances in the connection with individual and collective exhibitions of contemporary Slovak and Czech artists, particularly non preferred. First performance: 15 October 1989 at the exhibition of artists' group Gerulata in Rusovce. Others included Querdurch (febr.1990), Art Against Totality exhibition, Six "fortitude" artists, retrospective of Juraj Meliš, Vladimír Popovič, Convergentions festival, Third Festival of Alternative Art and others. Dissolved in 1996.

Founding members: Milan Adamčiak, Peter Machajdík, Michal Murin, Peter Horváth
Members: Peter Cón, Martin Burlas, Michela Czinegeová, Zuzana Géczová, Daniel Matej, Vladimír Popovič, Oľga Smetanová, Peter Strassner, Peter Zagar, Juraj Bartusz, Zbyněk Prokop.
Guest Members: Ľubmír Burgr, Marek Piaček, Ivan Csudai, Eduard Krekovič, Vadimír Bokes, Peter Martinček, Jozef Baán, Juraj Ďuriš, Jozef Vlk, Dušan Beluš ...
Group member: Balvan

The repertoire included musical works for conventional instruments, live electronics, computers and tape music by group members (Adamčiak, Murin, Machajdík, Burlas, Ďuriš, Horváth), musical graphics (E Brown, A Logorhetis, H Rechberger), Fluxus music and events (Georg Brecht, Ben Patterson, Thomas Schmitt, Ben Vautier, Yoko Ono, Y Yama aka Milan Adamčiak), instrumental theatre and acoustic performances, music for common things and found objects, sound objects and installations, free improvisations and intermedia. Recorded two TV programs and music for two short films. Collaborated with Experimental Studio of Slovak Radio.


Article

Transmusic Comp. je otvorený súbor dvoch a viacerých členov profesionálnych aj neprofesionálnych hudobníkov, výtvarných umelcov, tanečníkov, performerov a autorov hudobných, audiovizuálnych a audioartových projektov. Repertoár zahŕňa hudobnú produkciu na konvenčné nástroje, live elektroniku, počítačovú hudbu, realizáciu hudobných grafík, eventov, fluxových inštrukcií, inštrumentálneho divadla, akustických performancií, zvuku a hluku bežných a nájdených predmetov a inštalácií, voľnej improvizácie a intermediálnych akustických prostredí. Členovia súboru používali na koncertoch aj niektoré z 500 kusov „home made“ (DIY – do it yourself) nástrojov Milana Adamčiaka z bežne použitých materiálov v domácnosti. Súbor začal svoje vystupovania na vernisážach individuálnych a kolektívnych výstav súčasného výtvarného umenia, bývalej neoficiálnej výtvarnej scény. Zúčastňoval sa aj hudobných podujatí ako Medzinárodný festival experimentálnej hudby, Večery novej hudby, Dni novej slovenskej hudby, festival Konvergencie (všetky Bratislava, 1990), People to people, Praha, Slovenský týždeň v Regensburgu (1990), Dolnorakúska jeseň (1990), alebo v roku 1991 koncertov Konceptualizmus v hudbe - Fluxus v Prahe, festival Europäische Kulturwerkstatt vo Weimare, FIT – Festival intermediálnej tvorby v Bratislave, Béla Bartók symposium v Szombathely, Festival experimentálnej hudby v Brne (1992) a iné.

Spolupráca jednotlivých členov pred samotným vznikom Transmusic Comp mala svoje prípravné obdobie. Milan Adamčiak v aprí1i roku 1987 spoznáva na umeleckej scéne mladú generáciu autodidaktov – amatérov, teda komunitu fanúšikov súčasnej hudby a intermédií, ktorí sa vygenerovali ako substitúcia hudobného „diania“ v informačnom vákuu. Peter Machajdík a Michal Murin tvoria dvojicu, ktorá spolupracovala už od roku 1984 a verejne vystupovala už pred vznikom Transmusic Comp. (Dni alternatívneho umenia, Rožnov pod Radhoštěm, 1986, Pamiatky a súčasnosť, 1987, Harmony, Slovenský rozhlas, 1987, Poetická lýra, 1988, Simultánne improvizácie Bratislava - Perth, 1. 5. 1989, a pod.). Na Adamčiakov podnet a za pomoci Juraja Ďuriša sa na jeseň 1987 realizovala v Elektro-akustickom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave nahrávka Machajdíkovej prvotiny s názvom Harmony, na ktorej okrem autora účinkoval aj Michal Murin, ktorý tiež často používal Machajdíkove skladby pre predstavenia experimentálnej pohybovej skupiny Balvan.

Na druhej strane, ako vedec a pedagóg, Adamčiak spoznáva aj študentov VŠMU, ktorým s Jurajom Benešom a následne aj s Iljom Zelienkom neskôr predostrú možnosť založiť súbor Veni. Adamčiak sám vystavuje svoje akustické objekty a nástroje na výstave objektov a inštalácií Suterén (apríl, 1989). K zjednoteniu týchto dvoch prúdov dochádza pri príležitosti filmového portrétu Milana Adamčiaka od Samuela Ivašku (STV, 1988), kde v pivnici lekárne pri Univerzitnej knižnici si prizýva k interpretácii jednej skladby nastupujúcu generáciu z VŠMU ako Daniela Mateja, Petra Zagara, Martina Burlasa, ale aj autodidaktov – Petra Machajdíka a Michala Murina. Bolo to prvé prototransmusikovské stretnutie. Austrálsky hudobník Ross Bolleter vyzval Michala Murina k spoločnej simultánne prebiehajúcej improvizácii 1. 5. 1989, ktorej sa zúčastnili aj Peter Machajdík a Jozef Vlk Následne v lete Adamčiak spolu s Machajdíkom vystúpili na vernisáži Juraja Meliša a Viktora Hulíka v pražskom Atriu a na samostatnej vernisáži Juraja Meliša v Slovnafte, tentokrát už aj s Martinom Burlasom.

Na základe týchto vystúpení je Adamčiakovi ponúknutá realizácia hudobného projektu „Per G“ na prvej výstave novovzniknutého výtvarného združenia Gerulata v Rusovciach, kde bol 15. 10. 1989 oficiálne prvý koncert pod jednotiacim názvom Transmusic Comp. (Michal Adamčiak, Peter Machajdík, Vladimír Bokes, Martin Burlas, Ivan Csudai, Peter Horváth, Jozef Baán). Zakladaciu listinu Transmusic Comp. sformuloval Milan Adamčiak 1.1.1990 a následne spolu s Petrom Machajdíkom a Michalom Murinom zakladajú SNEH – Spoločnosť pre nekonvenčnú hudbu (10.1.1990) ako združenie, ktorého kolektívnym členom boli Balvan a Transmusic Comp. Druhý koncert Transmusic comp. sa uskutočnil v Bratislave 27. januára 1990 v Dome umenia na vernisáži výstavy Querdurch - moderného rakúskeho maliarstva (Milan Adamčiak, Peter Cón, Peter Machajdík, Peter Horváth a Michal Murin).

Od toho okamihu sa súbor považoval za reprezentačnú súčasť umeleckej scény a účasťou na kľúčových podujatiach kultúry po roku 1989 často vystupoval na prestížnych fórach, takmer vo vládnom záujme, napr. konferencia Etika a politika na Bratislavskom hrade, akcia People to People v Prahe (1990), konferencia Východ Západ v Bardejovských Kúpeľoch (1991), Všeobecná československá výstava, Praha, Totalitná zóna, Praha, ako jediný slovenský účastník otvorenia Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach (1991), festival Berlín – Praha (1991), najväčšia prehliadka umenia Československa v Nemecku, aká doteraz bola, výstava Querdurch – prvá výstava moderného rakúskeho umenia na Slovensku (1990), výstava sovietskych neoficiálnych výtvarníkov V komnatách (1992), ktorá sa vzápätí stala prvou zahraničnou výstavou slobodného Ruska. Ďalších 18 mesiacov prináša pre tento súbor akustickej performancie viac ako 60 koncertov a vystúpení a je jeho najaktívnejším obdobím, pričom je otvorený aj spoluprácam s občasnými členmi ako Oľga Smetanová, Peter Strassner, Zbyněk Prokop, Vladimír Popovič, Juraj Bartusz a iní. Ohlásený posledný koncert Transmusic Comp. sa konal na festivale MEDZI v Skalici v roku 1996 (Adamčiak - Murin).

Pri príležitosti 60. narodením Milana Adamčiaka sa uskutočnilo na javisku v Empírovom divadle v Hlohovci (2007) spoločné stretnutie bývalých členov Transmusic Comp., o dva roky na to sa Adamčiak, Murin, Machajdík a Lujza Ďurišová stretli pri interpretácii hudobno tanečnej partitúry Diamant v podaní tanečnej skupiny Petry Fornayovej v A4 v Bratislave. V roku 2010 sa uskutočnil spoločný koncert Machajdík – Murin – Prokop na festivale Vlna na živo v Bratislave a v Banskej Bystrici. Nasledoval koncert na vernisáži a derniére výstavy Vladimíra Popoviča v Danubiane (2010, 2011) a spoločná cesta Murina a Adamčiaka na festival performancie do Japonska (2011). Jeseň 2011 už prináša sériu pozvaní do Ružomberka, Nitry, Bratislavy, Zvolena, Žiliny a Galanty, kde sa súbor stretáva v projekte Transmusic Comp. Revival.

text: Michal Murin

Articles

 • Michal Murin, "Transmusic Comp. (hudobné performance)", Slovak Music, p. 24., 2/1991, HIS, Bratislava
 • "Transmusic comp.", Kultúrny život 20/1991
 • "Transmusic Comp.", Dotyky, 10/1991
 • "Transmusic Comp.", in AVALANCHES, p. 35, SNEH, 1995, Bratislava
 • "Performance?", Profil súčasného výtvarného umenia 3/93
 • Otvorené diela, katalóg k výstave Galéria Linea, Bratislava, 2009
 • Jozef Cseres, "Blázni sú tí, ktorí v hudbe vnímajú len zvuk", Os 8/2000, [1]
 • Jozef Cseres, "Herci hudby", His Voice 6/2006
 • Július Fujak: Transmusic comp. + SNEH. [2] (Slovak), [3] (English), Transmusic Comp. a SNEH. Adamčiak, Machajdík, Murin, Cseres. In: Slovenské hudobné alternatívy, Nitra, 2006
 • Kamil Zbruž, "Peter Machajdík: S Karlheinzom Stockhausenom sa stretávam na hviezde Sírius", Kloaka 3, 2011 (Slovak) [File:Machajdík, Peter (2011) - S Karlheinzom Stockhausenom sa stretávam na hviezde Sírius.pdf]

TV Documents

 • Jozef Kaiser, Peter Princ: UM, Slovak Television (STV), 1990
 • Jozef Novan: Trans Media, Slovak Television (STV), 1990
 • Podhubie - Podhudbie, Slovak Television (STV), 1990

Concerts and vernissage performances (selection)

1989

Prvá výstava Združenia Gerulata, Rusovce

1990

Querdurch moderného rakúskeho maliarstva, Dom umenia, Bratislava
Hulík-Jankovič-Kren-Meliš-Sikora-Tóth, Galéria P.M. Bohúňa, Liptovský Mikuláš
Umenie proti totalite, Bratislava – hrad
Vladimír Popovič – Retrospektiva (5 výstav: Galéria umelcov Spiša, Spišská Nová Ves, MM Levoča, Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici, Východoslovenská galéria v Košiciach, Umelecká Beseda, Bratislava)
Tóno Sládek a Michal Kern ml., Galéria mladých, Bratislava
Súčasné slovenské umenie, SNG, Bratislava
3. festival alternatívneho umenia, Nové Zámky
Ajhľa človek, ekologický projekt, Považská galéria, Žilina
Interpretácie, Slovenský rozhlas, Bratislava
Sen o múzeu, Považská galéria, Žilina
Konvergencie, Dom kultúry Ovsište, Bratislava
Podhubie - podhudbie, podchod na Mierovom /Hodžovom nám., dokument STV, Bratislava
Prvý salón architektov Slovenska, Dom techniky, Bratislava
Šarišská galéria, Prešov
Post Flux Fest, Bratislava
Noc v Ovsišti, Dom kultúry Ovsište, Bratislava
People to people, Praha
Slowakische Woche, Regensburg
Otvorenie galérie Art DECO, Nové Zámky
Medzinárodný festival experimentálnej hudby, Bratislava
Večery novej hudby, Bratislava
Dni novej slovenskej hudby, Bratislava

1991

Konceptualizmus v hudbe, Fluxus, Dům u Kamenného zvonu, Praha
Dům u Divého muže, Linhartova nadácia, Sněmovní, Praha
FIT – Festival intermediálnej tvorby, Klarisky, Bratislava
Béla Bartók symposium, Szombathely, Maďarsko
Geometria v poľskom sochárstve, SNG, Bratislava
InterRooms, kult. projet na konferencii Východ -Západ, kurátori: Milan Adamčiak, Radislav Matuštík, Bardejovské Kúpele
San Francisco Performance Art Festival – Bratislava
Europäische Kulturwerkstadt, Weimar, Nemecko
Umění akce, Mánes, Praha
Všeobecná československá výstava, Praha
Totalitná zóna, Pod bývalým Stalinovým pamätníkom, Praha
Múzeum moderného umenia Andy Warhola v Medzilaborciach
Európske kultúrne dielne, Ettersburg
Večery novej hudby, Bratislava
Festival experimentálnej hudby, Brno
Komnaty, moskovské neoficiálne konceptuálne umenie, Dom umenia, Bratislava

1992

Bazén – FIT, Bratislava.

1994

Galéria Medium II, Ružomberok.

Po roku 1992 sporadické spolupráce členov Transmusic Comp. napr. spoločné performancie M. Adamčiaka a M. Murina na TransArt Communication v Nových Zámkoch, 1995, festival Sound OFF 1996 - 1997 (PIANO HOTEL) a pod.

1996

Verejne ohlásený posledný koncert Transmusic Comp. (Adamčiak – Murin), Festival MEDZI, Skalica, október 1996

Videozáznam ORF z vernisážového koncertu Querdurch bol prezentovaný v Tranzit dielne pri príležitosti výstavy venovanej Milanovi Adamčiakovi v roku 2009.

Výstavu sprostredkúvajúca tento súbor zo svojich archívov pripravili Milan Adamčiak a Michal Murin a uskutočnila sa v Galérii Cypriána Majerníka v Bratislave, 13.11. - 22.12. 2009. Text k výstave napísal Július Fujak.

2009

Pozvanka TMC 2009.png

2011
 • 12.2. Danubiana, Bratislava. [4]
  • Transmusic comp. performance by Milan Adamčiak, Michal Murin, Zbyněk Prokop.
 • 6.6. "TRANSMUSIC COMP.1 An evening dedicated to Milan Adamčiak". Concert, screening (Muzikológ a tvorca), discussion. Tranzitdisplay, Prague. Moderated by Markéta Lisá. [5] [6] [7]
Transmusic Comp. Revival, 2011
 • 27.10. Ľudovít Fulla Gallery, Ružomberok. [8] [9] recording
  • Transmusic comp. performance by Milan Adamčiak, Peter Machajdík, Michal Murin, Róbert Bartko.
 • 10.11. Melos Ethos festival, A4 - Zero Space, Bratislava. [10]
  • Transmusic comp. performance
 • 17.11. Žilina, "Mi – 65: TRANS music [VARIATIONS]". Concert. [11] video recording
  • Mi – 65 je príležitostné hudobné zoskupenie pod vedením Carsten Seiffarth (De) a Daniela Mateja. Stretli sa v ňom hudobníci z Poľska, Lotyšska, Litvy a Slovenska. Projekt TRANS music [VARIATIONS] je zameraný na interpretáciu grafických a textových partitúr Milana Adamčiaka pri príležitosti jeho 65-tych narodenín. Slovenský „fluxový” umelec Milan Adamčiak ovplyvnil mnohých vizuálnych umelcov a hudobníkov svojim otvoreným, hyperkreatívnym a nekonvečným prístupom k umeniu. Koncert je verejnou generálkou programu pred jeho premiérou o deň neskôr v poľskom Krakowe v rámci projektu Sound Exchange. Miro Tóth – saxofóny, Edgars Rubenis (Lv) – elektrická gitara, Arturas Bumšteinas (Lt) – elektronika, objekty, Daniel Matej, umelecký vedúci – dirigovanie, gramofón, elektronika, objekty, Renata Guzik (Pl) – flauta, Paulina Owczarek (Pl) – saxofóny, Michał Dymny (Pl) – gitara, Rafał Mazur (Pl) – basgitara, Tomek Chołoniewski (Pl) – bicie, Roman Laščiak – zvuk.
 • 17.11. VAD (Víkend atraktívneho divadla) festival, Zvolen. photos [12] sound recording
  • Transmusic comp. performance by Milan Adamčiak, Peter Machajdík, Michal Murin, Róbert Bartko.
 • 24.11. PostmutArt, Nitra. sound recording
  • Transmusic comp. performance by Milan Adamčiak, Michal Murin, Peter Machajdík, Zbyněk Prokop.
 • 16.12. Galanta, 4D Gallery, invitation [13]
  • Book launch: Milana Adamčiaka: Expo - Archív 1 (Experimentálna poezia 1964-1972) published by Dzive Buki, Košice.
  • Opening of the exhibition curated by Michal Murin, after Adamčiak's 3-months long One Man Symposium in this gallery. Výstava prezentuje najnovšie práce na papieri z cyklu Typorastre ako aj najnovšie zvukové objekt realizované v bronze v dielni pri Galérii 4D.
  • Performance by Mi – 65 (umelecký ved. Daniel Matej). Predstaví interpretácie Adamčiakových grafických partitúr (zo 60., a 70 rokov) v klasickom nástrojovom obsadení.
 • 17-18.12. Tichá noc, 24-hour nonstop happening, Vážna hudba nevážne, Stanica, Zilina, [14] [15]
  • performance by Cluster Ensemble (Ivan Šiller, art direction, Fero Király, Zuzana Biščáková, Andrea Bálešová, guests: Kamil Mihalov, Jakub Pišek) with Milan Adamčiak, Peter Machajdík, Michal Murin, Zbyněk Prokop (Transmusic Comp. members)


See also: Sound art in Slovakia (1960s-2000s), Performance art in Slovakia (1960s-2000s).