Transmusic comp.

From Monoskop
Jump to navigation Jump to search
Transmusic Comp., performance at the conference Art Against Totalitarianism, Bratislava Castle, Bratislava, 1990.
Transmusic Comp., performance at the FIT - Festival of intermedia creativity, Bratislava, 1991. Milan Adamčiak, Michal Murin, Zuzana Géczová, Oľga Smetanová (L-R). Photo: Fero Koval.

Transmusic Comp. (1989-96, 2009-) is an audiovisual performance collective formed in October 1989 by Milan Adamčiak and his friends Peter Machajdík and Michal Murin as an open ensemble of two or more members - professional and non-professional musicians, composers, visual artists, dancers, performers, and authors of music and audio-visual projects.

The group began its activities with a series of music performances in connection with individual and collective exhibitions of contemporary Slovak and Czech artists, particularly non preferred, peaking between 1990 and 1992. The first performance of Transmusic Comp. took place on 15 October 1989 at the exhibition of artists' group Gerulata in Rusovce, Bratislava. Further performances took place at Querdurch (Feb 1990), Art Against Totality exhibition, Six "Fortitude" Artists, Juraj Meliš retrospective, Vladimír Popovič, Konvergencie festival, Third Festival of Alternative Art and elsewhere. Its activities led to foundation of the SNEH Society in January 1990. The collective dissolved in 1996, to reunite in 2009.

The repertoire of Transmusic Comp. has included musical works for conventional instruments, live electronics, computers and tape music by group members (Adamčiak, Machajdík, Murin, Burlas, Ďuriš, Horváth), music graphics (E Brown, A Logorhetis, H Rechberger), Fluxus music and events (Georg Brecht, Ben Patterson, Thomas Schmitt, Ben Vautier, Yoko Ono, Y Yama aka Milan Adamčiak), instrumental theatre and acoustic performances, music for common things and found objects, sound objects and installations, free improvisations and intermedia.

The most recent performances of Transmusic Comp. took place in the festivals in Prague, Bratislava and other places of former Czechoslovakia in 2016 and 2017.

The ensemble recorded two TV programs and music for two short films, and collaborated with the Experimental Studio of Slovak Radio.

Members[edit]

Murin on Transmusic Comp. (Slovak)[edit]

Transmusic Comp. je otvorený súbor dvoch a viacerých členov profesionálnych aj neprofesionálnych hudobníkov, výtvarných umelcov, tanečníkov, performerov a autorov hudobných, audiovizuálnych a audioartových projektov. Repertoár zahŕňa hudobnú produkciu na konvenčné nástroje, live elektroniku, počítačovú hudbu, realizáciu hudobných grafík, eventov, fluxových inštrukcií, inštrumentálneho divadla, akustických performancií, zvuku a hluku bežných a nájdených predmetov a inštalácií, voľnej improvizácie a intermediálnych akustických prostredí. Členovia súboru používali na koncertoch aj niektoré z 500 kusov „home made“ (DIY – do it yourself) nástrojov Milana Adamčiaka z bežne použitých materiálov v domácnosti.

Súbor začal svoje vystupovania na vernisážach individuálnych a kolektívnych výstav súčasného výtvarného umenia, bývalej neoficiálnej výtvarnej scény. Zúčastňoval sa aj hudobných podujatí ako Medzinárodný festival experimentálnej hudby, Večery novej hudby, Dni novej slovenskej hudby, festival Konvergencie (všetky Bratislava, 1990), People to people, Praha, Slovenský týždeň v Regensburgu (1990), Dolnorakúska jeseň (1990), alebo v roku 1991 koncertov Konceptualizmus v hudbe - Fluxus v Prahe, festival Europäische Kulturwerkstatt vo Weimare, FIT – Festival intermediálnej tvorby v Bratislave, Béla Bartók symposium v Szombathely, Festival experimentálnej hudby v Brne (1992) a iné.

Spolupráca jednotlivých členov pred samotným vznikom Transmusic Comp mala svoje prípravné obdobie. Milan Adamčiak v apríli roku 1987 spoznáva na umeleckej scéne mladú generáciu autodidaktov – amatérov, teda komunitu fanúšikov súčasnej hudby a intermédií, ktorí sa vygenerovali ako substitúcia hudobného „diania“ v informačnom vákuu. Peter Machajdík a Michal Murin tvoria dvojicu, ktorá spolupracovala už od roku 1984 a verejne vystupovala už pred vznikom Transmusic Comp. (Dni alternatívneho umenia, Rožnov pod Radhoštěm, 1986, Pamiatky a súčasnosť, 1987, Harmony, Slovenský rozhlas, 1987, Poetická lýra, 1988, Simultánne improvizácie Bratislava - Perth, 1. 5. 1989, a pod.). Na Adamčiakov podnet a za pomoci Juraja Ďuriša sa v lete 1987 realizovala v Elektro-akustickom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave nahrávka Machajdíkovej prvotiny s názvom Harmony, na ktorej okrem autora účinkoval aj Michal Murin, ktorý tiež často používal Machajdíkove skladby pre predstavenia experimentálnej pohybovej skupiny Balvan.

Na druhej strane, ako vedec a pedagóg, Adamčiak spoznáva aj študentov VŠMU, ktorým s Jurajom Benešom a následne aj s Iljom Zelienkom neskôr predostrú možnosť založiť súbor Veni. Adamčiak sám vystavuje svoje akustické objekty a nástroje na výstave objektov a inštalácií Suterén (apríl, 1989). K zjednoteniu týchto dvoch prúdov dochádza pri príležitosti filmového portrétu Milana Adamčiaka od Samuela Ivašku (Sympózium dňa, STV, 1988), kde v pivnici lekárne oproti Univerzitnej knižnici si prizýva k interpretácii jednej skladby nastupujúcu generáciu z VŠMU ako Daniela Mateja, Petra Zagara, Martina Burlasa, ale aj autodidaktov – Petra Machajdíka a Michala Murina. Bolo to prvé prototransmusikovské stretnutie. Austrálsky hudobník Ross Bolleter vyzval Michala Murina k spoločnej simultánne prebiehajúcej improvizácii 1. 5. 1989, ktorej sa zúčastnili aj Peter Machajdík a Jozef Vlk. Následne v lete Adamčiak spolu s Machajdíkom vystúpili na vernisáži Juraja Meliša a Viktora Hulíka v pražskom Atriu a na samostatnej vernisáži Juraja Meliša v Slovnafte, tentokrát už aj s Martinom Burlasom.

Na základe týchto vystúpení je Adamčiakovi ponúknutá realizácia hudobného projektu „Per G“ na prvej výstave novovzniknutého výtvarného združenia Gerulata v Rusovciach, kde bol 15. 10. 1989 oficiálne prvý koncert pod jednotiacim názvom Transmusic Comp. (Milan Adamčiak, Peter Machajdík, Vladimír Bokes, Martin Burlas, Ivan Csudai, Peter Horváth, Jozef Baán). Zakladaciu listinu Transmusic Comp. sformuloval Milan Adamčiak 1.1.1990 a následne spolu s Petrom Machajdíkom a Michalom Murinom zakladajú SNEH – Spoločnosť pre nekonvenčnú hudbu (10.1.1990) ako združenie, ktorého kolektívnymi členmi boli Balvan a Transmusic Comp. Druhý koncert Transmusic comp. sa uskutočnil v Bratislave 27. januára 1990 v Dome umenia na vernisáži výstavy Querdurch - moderného rakúskeho maliarstva (Milan Adamčiak, Peter Cón, Peter Machajdík, Peter Horváth a Michal Murin).

Od toho okamihu sa súbor považoval za reprezentačnú súčasť umeleckej scény a účasťou na kľúčových podujatiach kultúry po roku 1989 často vystupoval na prestížnych fórach, takmer vo vládnom záujme, napr. konferencia Etika a politika na Bratislavskom hrade, akcia People to People v Prahe (1990), konferencia Východ Západ v Bardejovských Kúpeľoch (1991), Všeobecná československá výstava, Praha, Totalitná zóna, Praha, ako jediný slovenský účastník otvorenia Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach (1991), festival Berlín – Praha (1991), najväčšia prehliadka umenia Československa v Nemecku, aká doteraz bola, výstava Querdurch – prvá výstava moderného rakúskeho umenia na Slovensku (1990), výstava sovietskych neoficiálnych výtvarníkov V komnatách (1992), ktorá sa vzápätí stala prvou zahraničnou výstavou slobodného Ruska. Ďalších 18 mesiacov prináša pre tento súbor akustickej performancie viac ako 60 koncertov a vystúpení a je jeho najaktívnejším obdobím, pričom je otvorený aj spoluprácam s občasnými členmi ako Oľga Smetanová, Peter Strassner, Zbyněk Prokop, Vladimír Popovič, Juraj Bartusz a iní. Ohlásený posledný koncert Transmusic Comp. sa konal na festivale MEDZI v Skalici v roku 1996 (Adamčiak - Murin).

Pri príležitosti 60. narodením Milana Adamčiaka sa uskutočnilo na javisku v Empírovom divadle v Hlohovci (2007) spoločné stretnutie bývalých členov Transmusic Comp., o dva roky na to sa Adamčiak, Murin, Machajdík a Lujza Ďurišová stretli pri interpretácii hudobno tanečnej partitúry Diamant v podaní tanečnej skupiny Petry Fornayovej v A4 v Bratislave. V roku 2010 sa uskutočnil spoločný koncert Machajdík – Murin – Prokop na festivale Vlna na živo v Bratislave a v Banskej Bystrici. Nasledoval koncert na vernisáži a derniére výstavy Vladimíra Popoviča v Danubiane (2010, 2011) a spoločná cesta Murina a Adamčiaka na festival performancie do Japonska (2011). Jeseň 2011 už prináša sériu pozvaní do Ružomberka, Nitry, Bratislavy, Zvolena, Žiliny a Galanty, kde sa súbor stretáva v projekte Transmusic Comp. Revival.

Text: Michal Murin. Source: Melos Etos bulletin, 2011, pp 103-105.
(Milan Adamčiak a Peter Machajdík autorizovali správnosť údajov)

Concerts and vernissage performances (selection)[edit]

1989
  • Prvá výstava Združenia Gerulata, Rusovce (15. 10. 1989)
1990
  • Querdurch moderného rakúskeho maliarstva, Dom umenia, Bratislava
  • Hulík-Jankovič-Kren-Meliš-Sikora-Tóth, Galéria P.M. Bohúňa, Liptovský Mikuláš
  • Umenie proti totalite, Bratislava – hrad
  • Vladimír Popovič – Retrospektiva (5 výstav: Galéria umelcov Spiša, Spišská Nová Ves, MM Levoča, Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici, Východoslovenská galéria v Košiciach, Umelecká Beseda, Bratislava)
  • Ján Meliš a Michal Kern ml., Galéria mladých, Bratislava
  • Súčasné slovenské umenie, SNG, Bratislava
  • 3. festival alternatívneho umenia, Nové Zámky
  • Ajhľa človek, ekologický projekt, Považská galéria, Žilina
  • Interpretácie, Slovenský rozhlas, Bratislava
  • Sen o múzeu, Považská galéria, Žilina
  • Konvergencie, Dom kultúry Ovsište, Bratislava
  • Podhubie - podhudbie, podchod na Mierovom /Hodžovom nám., dokument STV, Bratislava
  • Prvý salón architektov Slovenska, Dom techniky, Bratislava
  • Šarišská galéria, Prešov
  • Post Flux Fest, Bratislava
  • Noc v Ovsišti, Dom kultúry Ovsište, Bratislava
  • People to people, Praha
  • Slowakische Woche, Regensburg
  • Otvorenie galérie Art DECO, Nové Zámky
  • Medzinárodný festival experimentálnej hudby, Bratislava
  • Večery novej hudby, Bratislava
  • Dni novej slovenskej hudby, Bratislava
1991
  • Konceptualizmus v hudbe, Fluxus, Dům u Kamenného zvonu, Praha
  • Dům u Divého muže, Linhartova nadácia, Sněmovní, Praha
  • FIT – Festival intermediálnej tvorby, Klarisky, Bratislava
  • Béla Bartók symposium, Szombathely, Maďarsko
  • Geometria v poľskom sochárstve, SNG, Bratislava
  • InterRooms, kult. projet na konferencii Východ -Západ, kurátori: Milan Adamčiak, Radislav Matuštík, Bardejovské Kúpele
  • San Francisco Performance Art Festival – Bratislava
  • Europäische Kulturwerkstadt, Weimar, Nemecko
  • Umění akce, Mánes, Praha
  • Všeobecná československá výstava, Praha
  • Totalitná zóna, Pod bývalým Stalinovým pamätníkom, Praha
  • Múzeum moderného umenia Andy Warhola v Medzilaborciach
  • Európske kultúrne dielne, Ettersburg
  • Večery novej hudby, Bratislava
  • Festival experimentálnej hudby, Brno
  • Komnaty, moskovské neoficiálne konceptuálne umenie, Dom umenia, Bratislava
1992
  • Bazén – FIT, Bratislava.
after 1992
  • Sporadické spolupráce členov Transmusic Comp. napr. spoločné performancie M. Adamčiaka a M. Murina na TransArt Communication v Nových Zámkoch, 1995, festival Sound OFF 1996 - 1997 (PIANO HOTEL) a pod.
1994
  • Galéria Medium II, Ružomberok.
1996
  • Verejne ohlásený posledný koncert Transmusic Comp. (Adamčiak – Murin), Festival MEDZI, Skalica, október 1996
2009
  • Videozáznam ORF z vernisážového koncertu Querdurch bol prezentovaný v Tranzit dielne pri príležitosti výstavy venovanej Milanovi Adamčiakovi v roku 2009.
  • Výstavu sprostredkúvajúcu tento súbor zo svojich archívov pripravili Milan Adamčiak a Michal Murin a uskutočnila sa v Galérii Cypriána Majerníka v Bratislave, 13.11. - 22.12. 2009. Text k výstave napísal Július Fujak.
Pozvanka TMC 2009.png
2011
  • 12.2. Danubiana, Bratislava. [1]
    • Transmusic comp. performance by Milan Adamčiak, Michal Murin, Zbyněk Prokop.
  • 6.6. "TRANSMUSIC COMP.1 An evening dedicated to Milan Adamčiak". Concert, screening (Muzikológ a tvorca), discussion. Tranzitdisplay, Prague. Moderated by Markéta Lisá. [2] [3] [4]
Transmusic Comp. Revival, 2011
  • 27.10. Ľudovít Fulla Gallery, Ružomberok. [5] [6] recording
    • Transmusic comp. performance by Milan Adamčiak, Peter Machajdík, Michal Murin, Róbert Bartko.
  • 10.11. Melos Ethos festival, A4 - Zero Space, Bratislava. [7]
    • Transmusic comp. performance
  • 17.11. VAD (Víkend atraktívneho divadla) festival, Zvolen. photos [8] sound recording
    • Transmusic comp. performance by Milan Adamčiak, Peter Machajdík, Michal Murin, Róbert Bartko.
  • 24.11. PostmutArt, Nitra. sound recording
    • Transmusic comp. performance by Milan Adamčiak, Michal Murin, Peter Machajdík, Zbyněk Prokop.
  • 16.12. Galanta, 4D Gallery, invitation [9]
    • Book launch: Milana Adamčiaka: Expo - Archív 1 (Experimentálna poezia 1964-1972) published by Dzive Buki, Košice.
    • Opening of the exhibition curated by Michal Murin, after Adamčiak's 3-months long One Man Symposium in this gallery. Výstava prezentuje najnovšie práce na papieri z cyklu Typorastre ako aj najnovšie zvukové objekt realizované v bronze v dielni pri Galérii 4D.
    • Transmusic comp. performance by Milan Adamčiak, Michal Murin.
    • Performance by Mi – 65 (umelecký ved. Daniel Matej). Predstaví interpretácie Adamčiakových grafických partitúr (zo 60., a 70 rokov) v klasickom nástrojovom obsadení.
  • 17-18.12. Tichá noc, 24-hour nonstop happening, Vážna hudba nevážne, Stanica, Zilina, [10] [11]
    • performance by Cluster Ensemble (Ivan Šiller, art direction, Fero Király, Zuzana Biščáková, Andrea Bálešová, guests: Kamil Mihalov, Jakub Pišek) with Milan Adamčiak, Peter Machajdík, Michal Murin, Zbyněk Prokop (Transmusic Comp. members)

Filmography[edit]

  • Jozef Kaiser, Peter Princ: UM, Slovak Television (STV), 1990. TV documentary.
  • Jozef Novan, Trans Media, Slovak Television (STV), 1991. TV documentary.
  • Podhubie - Podhudbie, Slovak Television (STV), 1990. TV documentary.

Literature[edit]

See also[edit]

Links[edit]

Contact[edit]

bluedeepmusic ( @ ) gmx.at